Podcasty zyskują na popularności w Polsce


Jak wynika z badania opracowanego dla Tandem Media z Grupy Radiowej Agory, podcastów słucha 27 proc. internautów w Polsce. Słuchane są przede wszystkim dla wiedzy, rozrywki i relaksu.

Popularność podcastów rośnie na całym świecie. Szacuje się, że w roku 2018 słuchało ich aż 800 mln osób – mowa tu o audycjach nagranych i udostępnionych w sieci lub na platformach. Według prognoz w 2022 roku liczba ta sięgnie 1,5 mld słuchaczy.

Również w Polsce ta forma przekazu cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród internautów. Z badania Publicis Groupe, przeprowadzonego w sierpniu 2019 roku wynika, że ponad 1/4 polskich internautów słuchała ich choć raz. Prawie wszyscy, którzy słuchają podcastów włączyli jakiś podcast przynajmniej raz w ciągu ostatniego miesiąca.

27 proc. wszystkich polskich internautów słuchających podcastów oznacza, że nasz kraj mieści się w europejskiej średniej, jeśli chodzi o słuchanie audycji internetowych.

Raport opracowany dla Agory mówi także o powodach, dla których podcasty są słuchane  najczęściej:

  • dla rozrywki – odpowiedziało 48 proc. ankietowanych,
  • dla wiedzy o świecie – 46 proc.
  • dla relaksu – 42 proc.

Wiele osób słucha podcastów w związku ze swoim hobby, ale także aby wypełnić czas  spędzany na wykonywaniu innych czynności (np. w trakcie jazdy samochodem czy sprzątania).

Większość internautów wykorzystuje do tego celu smarfony (73 proc.), mniej laptopy i komputery stacjonarne (kolejno 50 proc. i 21 proc.)., używając w 60 proc. przypadków słuchawek.

Warto również zauważyć, że ponad 4/5 respondentów korzysta z darmowych aplikacji do słuchania podcastów, choć 28% jest skłonnych zapłacić za taką możliwość – tłumaczy Michał Dobrzański, szef działu badań Tandem Media. – Głównymi sposobami na odnajdywanie nowych podcastów są polecenia usłyszane w innych audycjach, podpowiedzi z aplikacji lub stron internetowych do słuchania podcastów, a także rekomendacje znajomych. Co trzeci słuchacz dzieli się podcastami z innymi, opowiadając o nich lub zachęcając do ich wysłuchania.

Czytaj więcej na Wirtualne Media.


0 odpowiedzi na “Podcasty zyskują na popularności w Polsce”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.